17.07.2015

DUCM 2015 úspešne za nami!

Aký bol týždeň na univerzite?

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave pripravila v dňoch 6.-10. júla 2015 už tretí ročník projektu Detskej univerzity sv. Cyrila a Metoda (DUCM). Aktuálny ročník ponúkol zábavnou formou vedomosti, skúsenosti, poznatky a zážitky 51 deťom, z ktorých sa na celý týždeň stali malí vysokoškoláci.

Prvý deň podujatia sa niesol v duchu histórie. Prierez dejinami Trnavy pripravila Filozofická fakulta. Deti mali možnosť navštíviť kostnicu pod bazilikou sv. Mikuláša, pokochať sa pohľadom na Trnavu a jej okolie z mestskej veže, navštíviť katov dom či radnicu. Oboznámili sa aj s históriou poštovej známky a vývojom ľudskej komunikácie pred érou smartfonov. Prvý deň sme ukončili v slávnostnom duchu imatrikuláciou v kine OKO.

Druhý deň, ktorý bol rozdelený do dvoch častí deti strávili v Piešťanoch. Doobeda sa „vylodili“s bojovou loďou  na rybárskom dvore, kde ich čakalo celé dopoludnie s „Filozofom na tróne“- Marcom Auréliom a skúsili i dobové remeslá. Poobede sa v priestoroch Inštitútu fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie vrátili z antiky do súčasnosti, do doby, kedy si treba dávať pozor na svoje zdravie a životný štýl,  obezitu a dozvedeli sa prečo je dôležité pravidelne cvičiť a dávať si pozor na chrbticu.

V tretí deň sa deti stretli v priestoroch Fakulty masmediálnej komunikácie na Skladovej ulici. V rámci  pripravených úloh sa oboznámili s prácou v printových médiách, s prácou v HD štúdiu či v rádiu.  Vyskúšali  si  prácu v strihacom i nahrávacom štúdiu, kde vytvorili vlastné video. Prekvapením pre deti bola návšteva herca Juraja Kemku, ktorý bol na tento ich mediálnym patrónom.

V štvrtý deň spolu zistili ako a kde sa vyrába najznámejší nápoj na svete! Áno, boli  na návšteve priamo v závode  Coca Cola v Piešťanoch-Lúke. V poobedných hodinách, keďže máme Rok svetla, Prírodovedecká fakulta pripravila unikátnu laser show a presvedčila ich, že všetky procesy okolo nás sú chemickou reakciou. Skúsili si i sebapoznávanie cez kreatívnu tvorbu.

Posledný deň Fakulta sociálnych vied pripravila deň, ktorý sa niesol v európskom duchu. Pre deti pripravili projekt "Pre lepšiu Európu!", v ktorom lepšie spoznali Slovensko a Európsku úniu prostredníctvom kreatívnych aktivít a hier. Deti taktiež zasadili pred budovou univerzity na Bučianskej ulici Strom života, ktorý im ešte dlho bude vyvolávať spomienky na tento nezabudnuteľný týždeň.

Detská univerzita sv. Cyrila a Metóda v Trnave bola v piatok ukončená slávnostnou promóciou, na ktorej bol každému účastníkovi odovzdaný diplom s titulom „KAMARÁT“.

Kompletný fotoreport zverejníme v priebehu nasledujúcich dní.

 

 


Späť