Podrobné informácie o priebehu piateho ročníka DUCM v Trnave 2017

Milí rodičia, priatelia DUCM!

 

V pondelok 3.7.2017 začína Detská univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave 2017, preto nám dovoľte informovať Vás o základných povinnostiach zodpovedných osôb, informáciách  a o programe DUCM.

 

Prosíme rodičov, aby svoje deti  privádzali  do hlavnej budovy UCM v Trnave, Nám. J. Herdu 2 od 7:30 hod. do 7:45 hod. každý deň počas konania DUCM.  Deti sa v prvý deň konania DUCM zaregistrujú a obdržia balíček účastníka DUCM. Registrácia prebieha podpisom do prezenčnej listiny vždy ráno pri príchode. Deti sa podpisujú do prezenčnej listiny aj pri odchode každý deň konania detskej univerzity.

 

 

 


Prvý deň 3.7.2017 - pondelok:


Program pre účastníkov DUCM  bude zabezpečovať Fakulta masmediálnej komunikácie. Deň sa začína príchodom detí do vestibulu UCM v čase od 7:30 hod. do 7:45 hod. 8:00 hod. V prvý deň po registrácii sa deti odvezú autobusmi do budovy na Skladovú ulicu do priestorov Fakulty masmediálnej komunikácie, kde na nich čakajú počítačové i spoločenské hry, virtuálna realita či cosplay. Deti sa prenesú do nového sveta virtuálnej reality, zahrajú si turnaje v rôznych digitálnych, ale aj spoločenských hrách. Okrem toho sa pozrú do histórie starých konzol z minulého storočia. Predpokladaný návrat späť do budovy UCM na nám. J. Herdu 2,  je okolo 14:00 hod., v jedálni bude pre deti pripravený olovrant. Záver dňa oslávime slávnostnou imatrikuláciou, na ktorej dostanú vlastný index. Slávnostný ceremoniál, na ktorý pozývame aj rodičov, sa uskutoční v priestoroch kina Oko, Nám. J. Herdu 2, Trnava (budova susediaca s hlavnou budovou univerzity) so začiatkom o  15:00 hod. Rozchod detí je cca o 16:00 hod. po skončení slávnostnej imatrikulácie.

 

Druhý deň 4.7. 2017 -  utorok:

Program pre účastníkov DUCM  bude v tento deň zabezpečovať Inštitút fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.  Deň sa začína príchodom detí do vestibulu UCM v čase od 7:30 hod. do 7:45 hod. 8:00 hod. , odchádza sa autobusmi na Ranč pod Babicou Bojná. V menších skupinách si deti DUCM vyskúšajú rôzne fyzioterapeutické cvičenia a športové aktivity. Môžu si pozrieť zverinec na ranči, oboznámia sa s hipoterapiou a jazdou na koni. Návrat do Trnavy k budove UCM  J. Herdu 2, je plánovaný medzi 15:45 hod. – 16:00 hod.  Odporúčame dobrú športovú obuv a pohodlné oblečenie.

 

 

Tretí deň  5.7.2017 – streda:

Program pre účastníkov DUCM bude zabezpečovať Filozofická fakulta. Deň sa začína príchodom detí do vestibulu UCM v čase od 7:30 hod. do 7:45 hod. Deti začínajú zaujímavou prednáškou, kde spoločne odhalia tajomstvá o Jozefovi Ignácovi Bajzovi. Na konci prednášky položia kyticu k soche sv. Cyrila a Metoda. Po prednáške nastúpia do autobusov smer Naháč a Katarínka. Vyberú sa spolu po stopách slávnych bernolákovcov. Navštívia Pamätný dom Juraja Fándlyho v Naháči a pozrú sa aj na starú faru, ktorá dýcha odkazom autora prvého slovenského románu Jozefa Ignáca Bajzu. V prípade pekného počasia sa vyberú lesnou cestou k ruinám františkánskeho kláštora, na miesto, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína Alexandrijská mladému grófovi a pustovníkovi. Návrat do Trnavy k budove UCM J. Herdu 2, predpokladáme medzi 15:45 hod. – 16:00 hod.  Odporúčame dobrú športovú obuv a pohodlné oblečenie.

 

Štvrtý deň 6.7. 2017  - štvrtok:

Program pre účastníkov DUCM  bude zabezpečovať Fakulta sociálnych vied. Deň sa začína príchodom detí do vestibulu UCM v čase od 7:30 hod. do 7:45 hod. Deti sa presunú do budovy ZŠ v Jame, kde ich čaká zaujímavá prednáška s príslušníkmi PZ. Neskôr sa presunú na  štadión A. Malatinskeho, budú mať prehliadku   štadióna a športové aktivity.  Čaká ich hľadanie ohnivej  strely  a oboznámia sa ako záchrana, bezpečnosť a pohyb ovplyvňujú ich každodenný život. Návrat k budove UCM  J. Herdu 2 medzi 15:45 hod. – 16:00 hod. Odporúčame  dobrú športovú obuv a pohodlné oblečenie.

 

 

Piaty deň 7.7.2017 – piatok:

Program pre účastníkov DUCM  bude zabezpečovať Fakulta prírodných vied. Deň sa začína príchodom detí do vestibulu UCM v čase od 7:30 hod. do 7:45 hod. Deti sa presunú autobusmi do budovy do Špačiniec do priestorov Fakulty prírodných vied. Uvidia ako sa správajú rastlinky na vyšetrení u lekára.  Zistia aká zaujímavá a farebná môže byť chémia. Spoznajú aké čarovné vedia byť enzýmy - neodmysliteľní pomocníci biotechnológov.  Zažijú  výnimočné veci vo virtuálnom svete. Objavia tajomný svet prírody – namixujú si vlastný Buble Tea, vytvoria pH dúhu a mnohé iné. Predpokladaný návrat späť do budovy UCM na nám. J. Herdu 2,  je okolo 14:00 hod.

Program bude ukončený slávnostnou promóciou – akademickí funkcionári z univerzity odovzdajú účastníkom DUCM diplom za absolvovanie Detskej univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Promócia sa uskutoční v priestoroch kina Oko, Nám. J. Herdu 2, Trnava so začiatkom o 15:00 hod. Rodičia sú srdečne vítaní. Slávnostnou promóciou sa končí týždenný program a rodičia si môžu vyzdvihnúť už absolventov DUCM 2017.

 

 

Deti sú počas trvania programu DUCM 3. 7. – 7. 7. 2017 v čase od 8:00 do 16:00 hod. úrazovo poistené a majú poistenie zodpovednosti za škody. Deti majú počas každého dňa zabezpečenú stravu (desiata, obed, olovrant)  a pitný režim.

 

Poprosíme Vás, aby ste deti odprevadili na DUCM v čase uvedenom pri jednotlivých dňoch. Očakávame „horúci letný týždeň“ nezabudnite prosím na krémy s ochranným faktorom a pokrývky hlavy.

 

Ak si želáte, aby Vaše dieťa odchádzalo po skončení programu domov bez sprievodu zodpovednej osoby, je potrebné, aby ste obratom poslali vyplnený súhlas (viď príloha mailu) podpísať ho môžete priamo pri odovzdaní dieťaťa ráno v prvý deň DUCM 2017.    

 

Informácie s dôležitými otázkami nájdete na:

ducm.ucm.sk/otazky/

 

Tešíme sa na stretnutie a veríme, že Vaše deti prežijú týždeň plný zážitkov!